Notícies

Resultats de la XV Olimpíada Espanyola de Biologia (XV OEB 2020) 

Finalment, el passat 4 de setembre es va realitzar la fase nacional de l’Olimpíada de Biologia (XV OEB) al Col·legi de Doctors i Llicenciats. En aquesta edició no hi va haver cap representant català dintre el medaller, el qual es va conèixer el dia següent (5 de setembre) a través d’un acte de premiació virtual, on va assistir un representant del Ministerio de Educación y Formación Profesional.

La llista de guanyadors és la següent:

MEDALLA D’OR

1. Juan Mardomingo Sanz del IES Núñez de Arce de Valladolid. (Castella i Lleó).
2. Antonio Campos Peñate del Colegio Hispano Inglés de Las Palmas. (Illes Canàries).
3. Luis López Reviriego del IES CAPELLANIA de Alhaurín de la Torre -Màlaga-. (Andalusia)
4. Oscar Perez Camacho del IES Victoria Kent de Torrejón de Ardoz. (Madrid)

MEDALLA DE PLATA

5. Mohammed Zekhnini Algoul del IES Ramon Llull de Palma. (Illes Balears).
6. César Pereiro García del IES Eduardo Merello, Port de Sagunt. (País Valencià).
7. Irene Cecilia Soto Bajo del IES San Mateo de Madrid. (Madrid).
8. Ines Martin Lobato del Colegio Ntra. Sra. del Buen Consejo de Madrid. (Madrid).

MEDALLA DE BRONZE

9. Isaac Pazos Pérez del IES Lucus Augusti de Lugo. (Galícia).
10. Elia Ortega Alcaraz del IES Floridablanca de Múrcia. (Múrcia).
11. Asier Latorre Sierra del Colegio San Viator de Vitoria-Gasteiz. (País Basc)
12. Sergio Martín Benlloch del Sagrado Corazón de los Hermanos Maristas de Alacant. (País Valencià).


La XV Olimpíada Espanyola de Biologia (XV OEB 2020) es va celebrà el 4 de setembre de 2020 de forma presencial a cada seu autonòmica

Degut a la pandèmia mundial de COVID-19 la fase nacional, que s’havia de celebrar presencialment del 26 al 29 de març a Bilbao, va ser aplaçada per tal que fos celebrada del 17 al 20 de setembre del mateix any. Però després de parlar-se amb els representants acadèmics de Bilbao i tenint en compte les mesures de distanciament que s’han d’aplicar a les universitats, es va decidir que la fase nacional es realitzés de forma presencial a cada seu autonòmica i de forma simultània el divendres 4 de setembre de 2020.

L’examen estava format per dues parts teòriques de 75 preguntes cada una, amb quatre possibles respostes de la qual només una era vàlida. Per tant segueix el format de les anteriors edicions de la OEB però sense realitzar-se la part pràctica. 

En el cas de Catalunya, la prova es va realitzar de manera presencial a la seu del Col·legi Oficial de Doctors i Llicenciats en Filosofia i Lletres i en Ciències de Catalunya (Rambla Catalunya, 8. pral. 08007 Barcelona) el divendres 4 de setembre de 2020 de les 09:15h a les 14:00hMés informació.


Guanyadors de la X OBC 2020

Els sis guanyadors de la X Olimpíada de Biologia de Catalunya (OBC) 2020 van rebre les medalles el passat 28 de febrer de 2020, juntament amb la resta dels finalistes a la sala Prat de la Riba de l’Institut d’Estudis Catalans.

D’esquerra a dreta: Héctor Sama Salinas, Rubén Jiménez Lumbreras, Javier Callís Creus, Marc Ayguasenosa Caihuela, Anna Brusosa Baulenes i Marta Espina Oliver

Els guanyadors de la X Olimpíada de Biologia de Catalunya 2020 van ser:

  • Marc Ayguasenosa Caihuela de l’Institut Sant Quirze del Vallès (Sant Quirze del Vallès), medalla d’or
  • Anna Brusosa Baulenas del Col·legi Sant Miquel dels Sants (Vic), medalla d’or
  • Javier Callís Creus de la Institució La Farga (Sant Cugat del Vallès), medalla d’or
  • Marta Espina Oliver de l’Institut Jaume Callís (Vic), medalla de plata
  • Rubén Jiménez Lumbreras del Col·legi Maristes Sants – Les Corts de Barcelona), medalla de plata.
  • Héctor Sama Salinas de la Institució La Farga (Sant Cugat del Vallès), medalla de plata

Els representants de Catalunya a la XV OEB 2020 ordenats per ordre alfabètic són:

  • Marc Ayguasenosa Caihuela de l’Institut Sant Quirze del Vallès (Sant Quirze del Vallès) medalla d’or.
  • Javier Callís Creus de la Institució La Farga (Sant Cugat del Vallès) medalla d’or.
  • Marta Espina Oliver de l’Institut Jaume Callís (Vic) medalla de plata.
  • Sergi Marsol Torrent de l’Escola IPSI (Barcelona) medalla de bronze, en substitució d’Anna Brusosa Baulenas.
  • Jaume Meinhardt Català de l’institut Taradell (Taradell) medalla de bronze, en substitució de Rubén Jiménez Lumbreras.
  • Héctor Sama Salinas de la Institució La Farga (Sant Cugat del Vallès) medalla de plata.

Abiel Teixidó Bonfill de l’Institut Gabriel Ferrater i Soler de Reus guanya una medalla de bronze a la 30a Olimpíada Internacional 2019

El passat més de juliol (del 14 al 21 de juliol de 2019) es va realitzar la 30a Olimpíada Internacional a Szeged (Hungria) un dels quatre representants d’Espanya, va ser l’alumne Abiel Teixidó de Reus.

En aquesta ocasió Espanya es va endur una medalla de plata i dues de bronze, incloent la de l’Abiel. Enhorabona!

Els representants espanyols amb el delegat de l’OEB Javier Fernández-Portal (primer esquerra). L’Abiel és el segon per l’esquerra